top of page

VAJİNİSMUS

 

Vajinismus Nedir?​​

 

Vajinusmus cinsel ilişki sırasında vajinanın istemsiz olarak daralması durumudur. Aslında daralma vajinayı çevreleyen Pelvik bölge kaslarının istemsiz olarak kasılması nedeniyle oluşur. Kadınlar darlığın oluşmasını doğrudan veya isteyerek kontrol edemezler. Hatta daralmanın ve ilişkiye girememe sorununa neden olan kasılmanın farkında bile olmayabilirler.

Bazen vajinismus ilişki sırasında yanma, ağrı veya batma gibi sorunlar ile başlayabilir. Bazen de penetrasyon çok sıkıntılı olabilir veya hiç yaşanmaya da bilir. Vajinismus tamamlanmamış birlikteliğin (Geredeğe girememe) ana nedeni olabilir. Vajinal darlık o kadar sıkı olabilir ki vajinal açıklık tamamıyla kapanabilir ve cinsel birleşme hiç bir şekilde yaşanmayabilir. Vajinismus ağrısı cinsel birlikteliğin kesilmesi ile ortadan kaybolur ve genellikle ağrı veya rahatsızlık nedeniyle cinsel birleşme kesilmelidir.

The Merck Manuel'e göre vajinismusun tanımı şu şekildedir: "Kadınlarda, penisin vajinaya girmesini önlemek konusunda mevcut bilinçdışı bir istek sonucu vajina aşağı bölümündeki kasların adeta bir şartlı refleks gibi kasılması sonucu meydana gelen vajina spazmıdır. Penisin vajinaya girmesi çok zaman olanaksız olduğundan bu olay iyi gitmeyen evliliklerde sık görülür."

Amerikan Psikiyatristler Birliği tarafından ise vajinismus; "istemsiz kasılmalar sonucu ilişkinin gerçekleşememesi" durumudur. Bu kasılmalar gerçek bir girişim yanında yalnızca girişimin hayal edilmesiyle bile ortaya çıkabilir. Hatta muayene esnasında da kasılmalar ortaya çıktığından böyle bir durumda normal vajinal doğum bile mümkün olmayabilir.

Bazı kadınlar istemli olarak, ağrı, yanma, acı veya kanama olacağı korkusuyla ya da partneri ile olan diğer problemleri nedeniyle cinsel birleşme esnasında kendilerini kasarak ilişkiye müsaade etmezler. Bu durum vajinismustan değildir ve karıştırılmamalıdır.

 

 

Vajinismusun Bende Olup Olmadığını Nasıl Anlarım ?

 

Aşağıdaki belirtilerden herhangi bir tanesinin varlığı vajinismusu işaret edebilir.

 • Zor veya imkansız penetrasyon, giriş esnasında ağrı ve rahatsızlık veren penis girişi

 • Gerdeğe girememe

 • Cinsel ilişki esnasında batma veya yanma

 • Cinsel birliktelik esnasında süregelen rahatsızlık, veya doğumu takiben oluşan ağrı, İdrar yolu enfeksiyonu, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, rahmin alınması, kanser ve cerrahi müdaheleler, tecavüz, menopoz ya da başka sorunlar

 • Belirgin bir nedeni olmayan veya nedeni bilinmeyen cinsel ağrılar

 • Pelvik / jinekolojik muayene esnasında ya da tampon takarken zorlanma

 • Vücuttaki bazı kas gruplarında bacak, kas gibi kasılmalar veya birleşme esnasında nefes alıp verirken tıkanma

 • Ağrı ve/veya yaşanan başarısızlık duygusu nedeniyle seksten kaçınma

 

Bazı kadınlar istemli olarak, ağrı, yanma, acı veya kanama olacağı korkusuyla ya da partneri ile olan diğer problemleri nedeniyle cinsel birleşme esnasında kendilerini kasarak ilişkiye müsaade etmezler. Bu durum vajinismustan değildir ve karıştırılmamalıdır.

 

 

Seansların Süresi ve Sıklığı

Seanslar 75-80 dakika sürer. Haftada bir kere seans yapılır. Seans durumlarına göre haftalık seans sayısının arttırılması önerilir. Terapide belirlenen hedeflere yaklaşıldıkça seans sıklığı 15 günde bire, ayda bire indirilebilir.

 

Randevu erteleme veya iptal etme!

Randevu verilmiş bir seansı ertelemek veya iptal etmek için bize en geç bir gün öncesinde haber verilmesi çok önemlidir. Bu sayede sırada bekleyen danışanlarımıza o saate randevu verebiliriz. Randevunuza geç kaldığınız durumda, diğer danışanlarımızın randevuları aksatmamak için size ayrılan süreyi uzatmamız mümkün değildir. 

 

Mesleki sınırlar!

Aslı Bariboğlu Kişisel Gelişim,Danışmanlık ve Eğitim Merkezi, bir 'psikolojik hizmetler' merkezidir, bir 'psikiyatri' merkezi değildir. Ekibimizdeki herkes 'psikologtur', 'psikiyatrist' değildir. Dolayısıyla burada ilaç tedavisi veya medikal bir müdahale yapılmamaktadır. Merkezimizde sadece psikolojik danışmanlık ve psikoterapi hizmeti verilmektedir.

 

İlk değerlendirme görüşmesinde veya terapinin ilerleyen aşamalarında,

 

> ilaç tedavisi veya başka bir medikal tedavi gerektiren psikiyatrik bir sorun tespit edilirse,

> psikoterapinin yanında  ilaç tedavisinden de yararlanmak olası ise, 

> kişinin kendisine veya bir başkasına zarar verme durumu veya olasılığı varsa,

> ya da psikiyatrik bir atak veya kriz söz konusuysa, 

 

kişiyi bilgilendirmek ve güvenilir bir psikiyatri merkezine yönlendirmekle yükümlüyüz.

 

İlk değerlendirme görüşmesi sonrasında, kullandığımız psikoterapi yöntemlerinin kişinin yaşadığı sorun için uygun olmadığı veya faydalı olmayacağı tespit edilirse, bunu başvuru sahibine açıklamak ve kendisi için en uygun uzmanlığa yönlendirmekle yükümlüyüz.

Vajinismus Tedavi
Vajinismus’un Sıkça Görülen Belirtileri
 

Şiddetine bağlı olarak, vajinusmusun belirtileri darlık nedeniyle yanma ve hassasiyetten başlayıp vajinal açıklığın tamamen kapanmasına kadar ilerleyen bir silsilede görülebilir.

Vajinismus’un Sıkça Görülen Belirtileri

 • İlişki sırasında daralma ile birlikte yanma ve batma

 • İlişkiye girmede güçlük veya girememe

 • Birleşme sırasında ağrı ve sıkıntı

 • Doğum, histerektomi (rahmin alınması), kanser ve ameliyat, menapoz, ve üriner enfeksiyon sonrasında ilişkide rahatsızlık ve ağrı

 • Başka bir neden olmaksızın ilişki sırasında kaynağı belirlenemeyen bir ağrı

 • Pelvik/Jinekolojik muayene sırasında güçlük

 • Diğer kas gruplarında (bacak, bel v.b.) spasm ve kasılmalar

 • Ağrı nedeniyle seksüel birleşmeden kaçınma

 

Vajinismus, vajinanın daralması sebebiyle huzursuzluk, yanma, ağrı, ilişkiye girme problemlerine veya hiçbir şekilde cinsel birleşmenin tamamlanamamasına neden olur. Kadınlar, pelvik bölgede istemsiz olarak gerçekleşen vajinal daralmanın aslında kendilerinde var olan penetrasyon ve ağrı sorunlarından kaynakladığının farkında olmayabilirler.

Vajinismus'un görülmesinde farklılıklar

Vajinismus cinsel deneyimi olan veya hiç yaşamamış, genç ve yaşlı kadınlarda görülebilir. Kadınlar vajinismusu aşağıda belirtilen durumlardaki gibi farklı şekilde yaşayabilir.

 

 • Bazı kadınlarda hiçbir şekilde bir giriş mümkün değildir.

 • Bazı kadınlarda tampon koymak ve jinekolojik bir muayene yapılabilirken bunun haricinde cinsel organın girişi mümkün değildir.

 • Bazı kadınlarda cinsel organ girişi kısmen mümkün iken bu süreç ağrılı ve sancılı gerçekleşmektedir.

 • Bazı kadınlarda cinsel organ girişi tamamı mümkün iken darlık ve rahatsızlık kadınların zevk almasından orgazm olana kadar süren normal ilerlemeyi kesintiye uğratır ve ağrılara neden olur.

 • Bazı kadınlar cinsel birleşme sırasında gittikçe artan rahatsızlık ve ağrıya tahammül ederek hayatlarını bu şekilde de sürdürebilirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

samsun vajinismus tedavi

bottom of page