top of page

Cinsel Terapi

 

Cinsel Terapinin Temeli Nedir?​​

Cinsel Terapi: Organik nedene dayanmayan psişik kökenli cinsel sorunların çözülmesinde kendi içinde sistemik ve yapılandırmış bir tür terapi şeklidir.

Aynı zamanda psiko-seksüel terapi olarak da bilinen cinsel terapi, cinsel hayatlarıyla ilgili problem ve endişeleri olan birey ve çiftlere özel danışmanlık hizmeti sunar. Erekte olamama veya ereksiyonu devam ettirmekte güçlük çekme gibi cinsel problemler yaşayan insanlara çözüm sunar. Bunlar arasında orgazm olamama, erken boşalma ve çok acılı ya da sonuçlandırması güç olduğu için cinsel temas kurmaktan kaçınma gibi problemler vardır. Artık cinsel ilişki kurmayan ya da cinsel zevk ve dürtülerinde farklılıklar olan kişi ve çiftlerle de çalışmaktayız. Cinsel terapi kırk seneyi aşkın var olmaktadır ve bu konuda kanıtlanmış başarıları mevcuttur. Yapılan bir araştırmada, çalıştığımız çiftlerin %93'ünün uyguladığımız terapi sonucunda cinsel hayatlarının iyileşme gösterdiğini belirtmişlerdir.

 

Cinsel terapisinde hangi sorunlar ele alınır?

Bir çok insan cinsel terapi esnasında ne yapıldığı ile ilgili endişeler yaşamaktadır. Terapi odasında yapılan tek şey konuşmaktır. Seansa tek başınıza da katılsanız, çift olarak da gitseniz, terapistiniz terapiye probleminizin detaylı bir değerlendirmesini yaparak başlayacaktır. Böylece hem siz hem de terapistiniz probleminizin sebebi fizyolojik mi, psikolojik mi yoksa her ikisi mi anlamış olacaktır.

Eğer bir ilişkiniz varsa, ilişkiniz içerisindeki çözümlenememiş gerginlik ya da iletişim meselelerini keşfetme şansınız olacaktır.

Genellikle bir kaç seans süren ve çiftlerin birbirlerine soru sormalarını da içeren değerlendirmeler tamamlandığında, -eğer bir ilişkiniz varsa- terapist, siz ve partneriniz için oldukça keyifli ev ödevleri verecektir. Bu ödevler kişisel farkındalığınızın, cinsel bilgi ve becerilerinizin gelişmesine katkıda bulunacaktır. Aynı zamanda bedeninizi duyusal ve cinsel uyaranlara tepki vermek üzere tekrar programlayacak ve spesifik problemlerinizle baş etmenize yardım edecektir.

Cinsel terapi eğlenceli olmalıdır ve terapistler bunu asla unutmazlar. Bu durum sizi başta biraz utandırabilir ve hatta tuhaf hissetmenize sebep olabilir. Ancak cinsel problemlerin, cinsel hayatınızdan alıp götürdüğü tutkuyu ve cinsel oyunları tekrar hayatınıza geri getirmenize yardım etmek, terapistlerin görevidir.

Herkesin mutlu bir cinsel hayatı hakkettiğine inanmaktayız ve cinsel terapi bunu başarmanıza yardımcı olmak için vardır.

Detaylı bilgi için başlıklara tıklayınız

vajinismus tedavisi samsun

bottom of page